11.11.2024
МУЗИКА ИХ ЈЕ СПОЈИЛА
У српској народној музици има доста брачних парова, које је спојила судбина јер су волели исту ствар. Песму. Још увек се радо сећамо легендарних хармоникаша виртуозе на својим инструментима, Радмиле и Тинета Живковић. Старије генерације памте добро Јасну Кочијашевић, која је певала и њеног мужа Драгослава Михајловића Канаринца, који је био певач и композитор Гоца Лазаревић је била у браку са композитором Захаром Поповићем. Још увек је активан брачно-певачки дует Душица и Недељко Билкић, па, Љиљана (певачица) и Драган Александрић, познати композитор и инструменталиста, Зорица Брунцлик и Мирољуб Аранђеловић Кемиш, Сена Ордагић и Љубо Кешељ, композитор, Вики Миљковић и Драган Ташковић Ташке … Међу овим музичким великанима налази се још једнан дует који скоро четврт века пише, компонује бројне хитове народне музике. То су Јаснина и Миленко Јакшић.
Миленко Јакшић, је један од најпознатијих југословенских и српских текстописаца, који је славу стекао у Сарајеву, а каније када је због ратних догађаја у Босни и Херцеговини дошао у Београд наставио је са радом пишући за старе сараднике а и за нове. Током вишедеценијске каријере написао је бројне хитове за Зорицу Брунцлик („Откопчано јелече“), Шабана Шаулића („Теби која си отишла“ „Принц на коњу белом“, „Не гледај у мени пијаница и слабића“), Љубу Аличића („Све моје тешке ране“), Милета Китића („Хеј, ви хитри бијели дани“, „Хеј, животе, хеј, судбино“, „Ја нећу љепшу“), Меху Пузића („Волио сам плаве очи“, „Зашто да те кунем“), Драгану Мирковић („Срећа ми је окренула леђа“, „Треба ми неко“), Кемала Маловчића („То могу само ја“, „Хеј малена плаво око“), Шемсу Суљаковић („Зар за мене нема среће“, „Волеле се очи црне и зелене“, „Још само једном дођи“, „Ако ми не верујеш“), Синана Сакића („Певај ми о њој“, „Буди моја да те чувам“, „Жена косе дуге“, „Лане“, „Ја не волим речима већ срцем“, „Још памтим око плаво“), Шерифа Коњевића („Гдје су сада“), Ада Гегаја („Све си ми забранила“, „Телефон звони“, „Кад би могао овај живот само мало да се врати“), Луиса („Још те лудо волим“, „Све се осим туге дели“), Верицу Шерифовић („Лутао си доста“), Весну Змијанац („Ко је срећан а ко тужан“), Јелену Броћић („Свадбене кочије“), Радишу Трајковића Ђанија („Рука помирења“), Јована Перишић („Не враћај ме срце моје“)
Композитор Јасмина Јакшић је често сарађивала са Миленком, али и са другим ауторима. Њене су песме певали: Луис („Све се осим туге дели“), Јелена Броћић („Име твоје не спомињем више“, „Чујем да си питао за мене“), Драган Шаулић („Носила је дуге косе“), Павлина Пасова из Бугарске („Душа рањена“), Кристина Воицу из Румуније („Хаљина чежње“), Синан Сакић („Лане“), Кемал Маловчић („Дјеца Санског Моста“), Хашим Ћатић („Проливено вино“), Катица Барада („Љубави са риве“), Биљана Сулимановић („Клетва“), Мики Мећава („Љубав и снови“), Бобан Пиљић („Као јаблан млади“), Јасна Ђокић („На сузи слаба“), Пепа Петрова из Бугарске („Врати ме у живот“) ….
Јасмина Јакшић,композитор , је доста пута рекла да њено дело ,,спаја неспојиво” при том храбро и с пуно вере и љубави ради на етно и духовној музици различитих народа и вероисповести. Њена музика се далеко чула, зато је и добила награде за духовну музику православних народа у Србији, али и за етно-музику у Јордану, Турској, Бугарској, Румунији.
-Недавно сам започела рад на сопственом пројекту ,,Зрно тамјана” који ће да садржи десет нумера од којих ће бити пет песама духовне православне музике, свака стилски и темемтски другачија. У тим нумерама може се чути и византијско појање као основа православне духовне музике. Пет етно-композиција ће бити са простора Србије и Старе Србије (Косова и Метохије), Крајине , Северне Македоније, Босне и Херцеговине у којима ће се чути карактеристично певање уз пратњу традиционалних инструмената, у аранжману пријемчивом за свако ухо, различитог ритма, темпа и текстуалне тематике – каже композитор Јасмина Јакшић
У жељи да свака нумера буде крајње професионално урађена, пројекат ће се радити у студију „Јакшић мјузик &VD“ у Београду из којег су изашле многобројне песме, које су остале у народу. У овај пројекат, истиче Јасмина, биће укључени њени најближи сарадници, Миленко.Јакшић и Драган Ступар (текстови, аранжмани, продукција и постпродукција). До сада су урађене три песме, четврта је у припреми. Снимљене су нумере: „Зрно тамјана“, коју пева Валентина Ступар, другу песму „Голубица“ изводи позната Бојана Николић, а трећу „Манастиру мој Рожањ“ интерпретира Милица Добрић. Инересантно је, да је део текста за композицију „Манастиру мој Рожањ“ написао митрополит зворничко-тузлански Фотије а део Миленко Јакшић.
Јасмина жели, код представљања својих песама и албума, ради очувања традиције и духовности, музике коју је компоновала, да ангажује најбоље појце духовне музике и најбоље певаче традиционалне етно-музике који ће својим вокалним карактеристикама на најбољи начин изнети сваку нумеру. Биће на албуму заступљени музичари који свирају на традиионалним, старим, изгворним инструментима. Они ће своје нумере одсвирати у студију уживо.
Сам пројекат је веома захтеван. Јасмина, као аутор, има велику одговорност. Због тога што се ради о озбиљном пројекту обратила се Српској православној цркви, па је за овај свој пројекат добила благослов митрополита Фотија. Како је планирала, светлост дана ће угледати једна по једна нумера. Пре јавног емитовања сваку песму моћи ће да чују бројни критичари и музички стручњци из области духовне, традиционалне и етно-музике, како би оценили квалитет мелодије, текста, аранжмана и певање извођача. . Свака снимљена нумера ће имати видео-спот, а за режију и сценарио су задужене Јасмина Јакшић и Снежана Јовановић. Спотови ће се приказивати на бројним телевизијама и друштвеним мрежама у Србији и иностранству. У плану је и да се свака нумера отпева на више језика.
За овај пројекат Јасмина каже да су потребна значајна финансијска средста. Она је обезбедила бесплатан студио, који ће бити на услузи музичарима и певачима. Међутим, треба покрити трошкове певача, студијских музичара, видео-продукције, снимање спотове, касније промоцију песама, који ниси мали.
Уз рад на песмама и за завршетак пројекта Јасмаина и њени сарадници се труде да заокруже и финансијску конструкцију, зато су им потребни спонзори (фирме, фондације, приватне донације) који ће покрити део трошкова око пројекта, јер један део је сама финансирала. Сав остварен добит од албума ићи ће у хуманитарне сврхе, за болесну децу и децу без родитељског старања, за малишане са Косова и Метохије.
-Због тога планирам да продају реализујем уз помоћ СПЦ, можда ће ми помоћи нека фондација или ћу ја основати своју. О томе ћу да размишљам кад пројекат буде готов. Песме ће се емитовати путем радија, на ТВ, преко ју тјуб мреже, свима, који буду помогли овом благословеном пројекту, на омоту ЦД-а, биће исписана имена, називи спонзора и дародаваоца. И приликом наступа актера на телевизији, у штампи и на концертима биће поменута њихова имена – каже вредна Јасмина, која се и раније истицала својим хуманитарним радом а резултате које је имала сами по себи говоре.
Како је у разговору са нама истала Јасмина Јакшић, у пројекту „Зрно тамјана“, поред својих амбиција види жељу и тежњу сарадника да се створе квалитетне песме, јер музика није само лек, песма је и помоћ, она је дар, сваки тон је судбина, прича о животу и вери, песмом волимо једни друге, благосиљамо, чувамо оно сто нам је свето, веру, мир, љубав.
Текст, Зоран ЈАКШИЋ
Фото, Јасмина Јакшић, приватна архива